Odczytano najstarszy alfabetyczny napis z Jerozolimy

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o sensacyjnym odkryciu najstarszej alfabetycznej inskrypcji z terenu Jerozolimy.

Fragment glinianego dzbana sprzed 3 tysięcy lat odkryła podczas wykopalisk w pobliżu Wzgórza Świątynnego dr Eilat Mazar, izraelska archeolog. Znalezisko datowane jest na czasy panowania Salomona (X wiek p.n.e.), więc wyprzedza o jakieś dwieście pięćdziesiąt lat uważaną dotychczas za najstarszą inskrypcję z czasów Ezechiasza.

Wyryty napis w piśmie wczesnokananejskim jest niepełny i podczas ogłaszania odkrycia w lipcu ubiegłego roku uczeni nie potrafili odczytać jego znaczenia. Dr Mazar przypuszczała, że powstał w języku Kananejczyków i mógł oznaczać imię właściciela dzbana lub zawartość naczynia.

To ostatnie przypuszczenie okazało się słuszne. Ośmioliterową inskrypcję odcyfrował prof. Gershon Galil z Uniwersytetu w Hajfie, a jego zaskakujące wnioski znalazły się w najnowszym wydaniu czasopisma New Studies on Jerusalem.

Według prof. Galila napis powstał jednak w języku hebrajskim, nie kananejskim – co czyni odkrycie jeszcze cenniejszym – i opisuje on zawartość naczynia, czyli pełni rolę etykiety.

Jak wyjaśnia uczony, środkowa grupa liter określała rodzaj wina, którym był wypełniony dzban. Litera, która na zachowanej inskrypcji występuje jako pierwsza, w rzeczywistości była ostatnim znakiem daty. Ostatnia zaś litera to początek słowa wskazującego region, skąd wino pochodziło.

Niestety, według zaproponowanego tłumaczenia, wino to nie było zbyt dobrej jakości. Było raczej tanie i nijakie.

„To nie było wino serwowane na stole króla Salomona albo w świątyni” – przypuszcza Galil. – „Raczej zapewne dawano je przymusowym robotnikom, którzy pracowali przy wznoszeniu budowli lub strażnikom, którzy ich pilnowali. Robotnikom jedzenie i napoje dawano zapewne głównie w rejonie Ofelu”.

Wzgórze Świątynne i Miasto Dawida dziś. Zaznaczono miejsce wykopalisk na Ofelu.

Prof. Galil również, podobnie jak Eilat Mazar, datuje skorupę na X wiek p.n.e., czyli czas panowania Salomona. Uważa, że dzban pochodzi z okresu już po ukończeniu świątyni, gdy stolica Izraela dalej była rozbudowywana.

O przedsięwzięciach budowlanych prowadzonych w Jerozolimie przez Salomona mówi chociażby Księga 1 Królów 9:15-23. Wersety 20-21 wspominają, że do przymusowej pracy niewolniczej przy tych budowach Salomon powoływał Kananejczyków, którzy jeszcze wtedy mieszkali wśród Izraelitów. Zapewne, jak słusznie sądzi prof. Galil, dostawali liche jedzenie i napoje.

Ofel to nieduże wzniesienie położne bezpośrednio na południowy-wschód od Wzgórza Świątynnego, w obrębie Miasta Dawida (Syjonu). To właśnie tam od szeregu lat z niezwykłymi rezultatami prowadzi wykopaliska dr Eilat Mazar.

Zobacz też:

  • poprzedni wpis o odnalezieniu najstarszej alfabetycznej inskrypcji w Jerozolimie (tam również film)
  • o innych odkryciach pani Eilat Mazar.
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.