Grobowiec ważnego faraona odkryty w Górnym Egipcie

sobekhotepNa terenie Abydos, starożytnego miasta w Górnym Egipcie, amerykańscy i egipscy archeolodzy odkryli imponujący sarkofag, który należał do faraona Sobekhotepa I, uważanego za założyciela XIII dynastii.

Identyfikacja grobowca była możliwa dzięki odkryciu na sarkofagu fragmentu reliefu przedstawiającego zasiadającego na tronie króla. Poniżej wyryte było jego imię. To ważne odkrycie, ponieważ jest to pierwszy znany zabytek poświęcony temu faraonowi.

Dotychczas Sobekhotep I znany był tylko z imienia, które wymieniono na papirusie z Turynu i liście królów z Abydos. Wiadomo stamtąd, że panował nieco ponad 3 lata (być może 4 i pół), lecz kłopoty sprawiało nawet właściwe umieszczenie Sobekhotepa na liście faraonów. Obecnie uważa się go za pierwszego władcę XIII dynastii, lecz jeszcze niedawno egiptolodzy utożsamiali go z szesnastym lub dwudziestym jej królem.

Odkrycie to jest przykładem, jak ubogie są źródła do poznania niektórych ważnych okresów w historii Egiptu. To z kolei wyjaśnia, dlaczego dotąd nie udało się jednoznacznie potwierdzić w źródłach egipskich pobytu Józefa lub Izraelitów w kraju nad Nilem.

XIII dynastia rozpoczęła tak zwany II Okres Przejściowy. Był to czas, gdy w Egipcie znacznie osłabła władza królewska. Większość faraonów panowała zaledwie po kilka lat. Państwo było niestabilne i podzielone. Historycy mają wątpliwości co do istnienia niektórych dynastii i zakresu panowania faraonów. Pod koniec tego okresu Egipt uległ najazdom Hyksosów, ludów pochodzących z Bliskiego Wschodu.

Chaos w państwie, którego skutkiem jest ubóstwo źródeł historycznych sprawia też, że bardzo trudno odtworzyć chronologię tego okresu. Na przykład panowanie Sobekhotepa I jedne źródła ustalają na ok. 1800 rok p.n.e., a inne na rok 1700.

II Okres Przejściowy zakończyło wygnanie Hyksosów z kraju i ustanowienie słynnej XVIII dynastii. Zaczął się wtedy dużo lepiej poznany przez egiptologię okres Nowego Państwa.

Niektórzy pisarze epoki hellenistycznej i klasycznej (np. Maneton, Józef Flawiusz) utożsamiali Hyksosów z przebywającymi w niewoli egipskiej Izraelitami. Teza ta ma i dziś swoich zwolenników (np. egiptolog David M. Rohl), ale większość historyków ją odrzuca, głównie ze względu na problem z chronologią.

Archeolodzy mają nadzieję, że nowe odkrycie rzuci więcej światła na ten mało znany okres historii Egiptu.

Czytaj też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Egipt i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.