Kalendarz z sumeryjskiej świątyni z czasów Abrahama

larsaO niedawno odkrytej tabliczce z pismem klinowym sprzed 4 000 lat, która zawiera ośmiodniowy rozkład zajęć w świątyni sumeryjskiej, donosi właśnie portal Israel Hayom.

Tabliczka została znaleziona przez archeologów w ruinach starożytnego miasta Larsa, na terenie dawnego Sumeru, obecnie w południowym Iraku. Larsa leżała po sąsiedzku ze sławnym Ur, miastem pochodzenia Abrahama. Znajdowało się tam centrum kultu boga-słońca.

Tekst zapisany pismem klinowym w języku akadyjskim (nie sumeryjskim) przedstawia harmonogram prac w jednej ze świątyń w Larsie. Jest on podzielony na osiem dni i odpowiada tygodniowi w hebrajskim miesiącu Szebat (styczeń-luty).

Oprócz codziennych zajęć wyznaczonych na wszystkie dni, kalendarz zawiera listę zadań na święto, które przypadało w dniu ósmym. Dowiadujemy się również o wynagrodzeniu, jakie otrzymali zaangażowani w święto pracownicy świątyni. Na przykład wokalista za swój występ zażądał 14 bochenków chleba i dzban piwa.

Wysoką na 20 cm i szeroką na 12 cm tabliczkę można obecnie oglądać w Muzeum Ziem Biblijnych (Bible Lands Museum) w Jerozolimie.

Dyrektor muzeum Amanda Weiss wyjaśnia: „Ta tabliczka, datowana na czasy Abrahama, jest jedynym mezopotamskim znanym nam tekstem, który opisuje rytuały świątynne rozciągnięte na osiem dni. Pokazuje również podobieństwa pomiędzy naszym kalendarzem, a jego babilońskimi początkami”.

Najważniejsze miasta starożytnej Mezopotamii (ryc. Wikipedia)

Larsa leżąca zarówno w pobliżu Ur (biblijne Ur Chaldejskie) i Uruk (biblijne Erech) była znacznym miastem starożytnego Sumeru. Znajdowała się tam ważna świątynia boga-słońca (sumeryjski Utu, akadyjski Szamasz), w odróżnieniu od Ur, gdzie czczono boga-księżyc.

Niektórzy uważają, że Larsa jest tożsama z miastem Ellasar wymienionym w księdze Rodzaju 14:1, ale nie jest to pewne.

Czytaj też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Jerozolima, Mezopotamia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.