Skarb rybaka z Galilei, który „łowił” starożytne dzbany

Pottery-1-620x410Zaskakującą niespodziankę zrobiła mieszkanka Galilei, która zadzwoniła niedawno do Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) z informacją, że w jej piwnicy znajdują się skrzynie pełne starych dzbanów, które chciałaby przekazać tej instytucji.

Okazało się, że pani Osnat Lester z wioski Poria Illit, leżącej niedaleko starożytnej Tyberiady, odziedziczyła po swoim krewnym kolekcję ceramiki wyłowionej z Morza Śródziemnego. Zmarły krewny pani Lester był rybakiem i przez lata oprócz ryb „łowił” również zatopione na dnie morskim wazy i dzbany.

Zaraz po tym telefonie dom pani Lester odwiedziła dwójka archeologów z IAA. Jakież było ich zdziwienie, gdy zobaczyli prawdziwy skarb – pełne skrzynie z wielką ilością owiniętych w płótno i starannie ułożonych ceramicznych naczyń, między innymi amfor i waz.

Dzbany bez wątpienia były starożytne i unikalne. Niektóre z nich miały nawet 3 000 lat, inne pochodziły z czasów rzymskich i bizantyjskich.

Co ważne, wydobyta z dna morza ceramika była w bardzo dobrym stanie. Większość naczyń zachowana była w całości, pozostałe w dużych fragmentach. Wyraźnie widać ich budowę i ornamenty, co umożliwi uczonym dokładne ich przebadanie.

Naczynia niewątpliwie pochodzą z Morza Śródziemnego, na którym pływał przez lata twórca „kolekcji”, rybak i amatorski archeolog podwodny. Powierzchnia ceramiki pokryta jest muszlami i innymi morskimi osadami, czasem nawet widać skamieliny.

Archeolodzy uważają, że dzbany musiały znajdować się na zatopionych statkach z różnych epok. Przewożono w nich oliwę, pożywienie lub wino transportowane na frachtowcach, które w zatonęły u wybrzeży dzisiejszego Izraela. Jest tam ich stosunkowo wiele, bo właśnie wzdłuż tego wybrzeża w starożytności przebiegał szlak handlowy z Egiptu do Libanu.

Urzędnicy IAA podziękowali szczodrej ofiarodawczyni, podkreślając, że dzięki jej postawie „dobrego Samarytanina” cenne dla historii Izraela skarby będą dostępne dla wszystkich w muzeum, a nie leżeć ukryte w prywatnej piwnicy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.