Zwoje znad Morza Martwego online – wersja 2.0

safe_imageIzraelski Urząd Starożytności uruchomił wczoraj (4.02) drugą, zaktualizowaną i rozszerzoną wersję Cyfrowej Biblioteki Zwojów znad Morza Martwego.

Odnowiona strona zawiera 10 tysięcy nowych zdjęć manuskryptów z Qumran wykonanych w wysokiej rozdzielczości, z opisem i możliwością dużego przybliżenia. Dołączą one do opublikowanej rok temu reszty najcenniejszego zbioru rękopisów biblijnych.

Poza nowymi zdjęciami, które od wczoraj można oglądać i badać za darmo online, na zaktualizowanej stronie dodano też wyjaśnienia odnoszące się do różnych manuskryptów, na przykład księgi Wyjścia zapisanej pismem paleohebrajskim, ksiąg Samuela czy pism pozabiblijnych przypisywanych wspólnocie z Qumran.

Cyfrowa Biblioteka Zwojów znad Morza Martwego powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Leona Levy’ego, we współpracy z rządowym Izraelskim Urzędem Starożytności (IAA), który jest właścicielem zwojów, oraz z internetowym gigantem Google, który wsparł projekt najnowocześniejszą technologią, między innymi funkcjonalną wyszukiwarką.

Zmodernizowana strona zawiera też wiele udoskonaleń: 10 tysięcy zdjęć powstałych w technice obrazowania wielospektralnego (wielowidmowego), ulepszone metadane, dodatkowe opisy manuskryptów, tłumaczenia strony na rosyjski i niemiecki (dołączą do angielskiego, hebrajskiego i arabskiego), szybsza wyszukiwarka, łatwiejszy dostęp ze strony do Facebooka i Twittera, a także wiele innych.

Do tej pory serwis odwiedziło ponad pół miliona osób z całego świata, a każdego miesiąca strona rejestruje 25 tysięcy nowych użytkowników.

Tutaj zaktualizowana Cyfrowa Biblioteka Zwojów znad Morza Martwego:

Czytaj też poprzednie informacje o umieszczeniu Zwojów znad Morza Martwego online:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.