Znaleziono dłuto używane do budowy Drugiej Świątyni?

dlutoArcheolodzy badający starożytny kanał ściekowy w Jerozolimie znaleźli metalowe dłuto kamieniarskie pochodzące najprawdopodobniej z I wieku n.e.

Odkrycia dokonano w pobliżu południowej części Zachodniego Muru (Ściany Płaczu), więc tuż obok Wzgórza Świątynnego, bezpośrednio pod tak zwanym Łukiem Robinsona. Są to jedne z niewielu pozostałości wspaniałych budowli z kompleksu Drugiej Świątyni zbudowanych przez Heroda Wielkiego i jego następców.

Kierujący wykopaliskami Eli Shukron, archeolog z Izraelskiego Urzędu Starożytności, uważa, że odkryte narzędzie mogło służyć budowniczym Świątyni, a ściślej kamieniarzom, którzy ociosywali bloki Zachodniego Muru.

„Ludzie modlą się i całują te święte kamienie każdego dnia, ale ktoś musiał je wyciosać, ktoś musiał je wyrzeźbić i ktoś musiał je ustawić – wyjaśnia Shukron dziennikowi Haaretz. – To byli robotnicy, zwykli ludzie, którzy mieli narzędzia. Dziś po raz pierwszy możemy dotknąć dłuta, które należało do jednego z nich”.

Ściślej biorąc, Eli Shukron znalazł dłuto ostatniego lata, jednak Izraelski Urząd Starożytności (IAA) nie poinformował o tym opinii publicznej. O odkryciu dowiedział się nieoficjalnie dziennik Haaretz. Według wyjaśnień IAA, przyczyną tak długiego milczenia była potrzeba dokładniejszego zbadania znaleziska.

Eli Shukron oraz jego współpracownik prof. Ronny Reich od niemal dwóch dekad badają pozostałości systemu wodnego starożytnej Jerozolimy. Ostatnie kilka lat spędzili na odsłanianiu kanału ściekowego pochodzącego z I wieku n.e., który prowadził z Miasta Dawida do innych dzielnic starej Jerozolimy, a przebiegał wzdłuż masywnego Zachodniego Muru.

In_Jerusalem_35

Fragment Zachodniego Muru z widocznym Łukiem Robinsona. Teren na południe od placu Ściany Płaczu. Fot. Wikipedia.

Kanał ten pamięta prace budowlane w czasach Heroda, a najprawdopodobniej został zasypany podczas zburzenia miasta przez Rzymian w 70 roku.

Shukron i Reich znaleźli w kanale między innymi rzymski miecz, pieczątkę z imieniem Bożym oraz złoty dzwoneczek, który najprawdopodobniej pochodził z szaty arcykapłana.

Znaleziono tam również monety, które dowodzą, że budowa Świątyni (na przykład Zachodniego Muru) nie została zakończona za królowania Heroda Wielkiego, ale za jednego z władców Judei panujących po nim.

O tych i innych znaleziskach w jerozolimskim kanale ściekowym pisaliśmy wcześniej.

Ponieważ na terenie Wzgórza Świątynnego nie można prowadzić żadnych wykopalisk, więc odkrycia bezpośrednio przy jej zewnętrznym murze są cennym źródłem wiedzy o Jerozolimie i Świątyni w czasach Chrystusa i apostołów.

Czytaj też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.