Eli Shukron: Znalazłem twierdzę króla Dawida

1-israelisayshIzraelski archeolog Eli Shukron uważa, że odkrył w Jerozolimie twierdzę króla Dawida – informuje agencja prasowa AP oraz portal naukowy phys.org.

Shukron, który spędził niemal 20 lat na badaniach najstarszej części Jerozolimy, ożywia tym twierdzeniem trwającą od lat debatę na temat korzystania z Biblii jako przewodnika do identyfikacji starożytnych ruin.

Choć takie twierdzenia często spotykają się z krytyką, to izraelski badacz jest pewien swojego odkrycia. „To jest twierdza Dawida, to jest twierdza Syjon, którą Dawid odbił z rąk Jebusytów” – podkreśla archeolog. „Całe to stanowisko możemy doskonale zestawić z Biblią”.

Jerusalem: Temple Mount and City of DavidWiększość archeologów pracujących w Izraelu uznaje, że Dawid był postacią historyczną, zwłaszcza odkąd na północy kraju odkryto inskrypcję wymieniającą „Dom Dawida” (chodzi stelę z Tel Dan). Jednak badacze nie są już tak zgodni w sprawie identyfikacji królewskich budowli na terenie Jerozolimy.

Wykopaliska, które Eli Shukron prowadzi we wschodniej części Starego Miasta od 1995 roku odsłoniły masywne fortyfikacje, których mury sięgają nawet 6 metrów. Na podstawie znalezionej ceramiki badacze ustalili ich wiek na około 3800 lat. W tych okolicach aż do czasów Heroda Wielkiego nie zbudowano potężniejszych budowli.

Jednym z najważniejszych odkryć Shukrona i jego współpracowników była tak zwana Cytadela Źródła, która chroniła źródło Gichon. Pisaliśmy o tej budowli miesiąc temu.

Archeolog jest przekonany, że odkryte fortyfikacje to kananejska twierdza Jebus, która powstała jakieś 800 lat zanim Dawid ją zdobył, a potem uczynił swoją siedzibą (por. 2 Samuela 5:6-10; 1 Kronik 11:4-9). W Biblii znana jest lepiej jako Syjon lub Miasto Dawida.

Zdaniem Shukrona żadna inna budowla na terenie Jerozolimy nie pasuje tak dokładnie do biblijnego przekazu, jak odkryta twierdza. Przykładem może być chociażby miejsce w pobliżu źródła Gichon, przez które przedostać się mieli do środka żołnierze Dawida.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z tymi wnioskami. Ronny Reich, współpracownik Shukrona, jest bardziej sceptyczny. Zwraca uwagę na zbyt małą, jego zdaniem, ilość ceramiki z X wieku p.n.e., z czasów panowania Dawida. Bez entuzjazmu też podchodzi po prób łączenia odkryć archeologicznych z Biblią.

Daniel Estrin z agencji AP jednak zauważa:

„Krytycy twierdzą, że niektórzy archeolodzy zbyt gorliwie, trzymając w jednej ręce łopatę, a w drugiej Biblię, dążą do potwierdzania przekazów biblijnych – albo z motywów religijnych, albo żeby udowodnić związek narodu żydowskiego z tym krajem. Lecz inni szanowani archeolodzy izraelscy uważają, że ostatnie znaleziska pasują do relacji biblijnych bardziej niż chcieliby tego oponenci”.

Shukron, weteran archeologii jerozolimskiej, jest również tego zdania.

„Znam każdy szczegół w Mieście Dawida. Nie widziałem w żadnym innym miejscu takich fortyfikacji” – zauważa.

Archeolog niedawno odszedł z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA), z którym był związany przez lata i zaczął pracować jako wykładowca i przewodnik. A jest kogo oprowadzać. Na terenie odkopanej twierdzy funkcjonuje park archeologiczny „Miasto Dawida”, który rocznie odwiedza pół miliona turystów. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Jerozolimy.

Artykuł cytuje Doron Spielman, wiceprzewodniczącą fundacji wspierającej park archeologiczny:

„Otwieramy Biblię i widzimy, jak archeologia i Biblia faktycznie się zgadzają”.

Według tej relacji Doron Spielman rzeczywiście miała w ręku Biblię w miękkiej okładce, gdy oprowadzała po wykopaliskach.

Poniżej:

krótka wycieczka po Mieście Dawida:

oraz cyfrowa rekonstrukcja Miasta Dawida (Syjonu) wykonana na podstawie odkryć opisanych w artykule:

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.