Skarb monet z ostatniego roku powstania żydowskiego

Do niezwykłego odkrycia z czasów pierwszego powstania żydowskiego (66-70 n.e.) doszło kilka miesięcy temu podczas budowy autostrady łączącej Tel Awiw z Jerozolimą.

Izraelscy archeolodzy odnaleźli tam skarb brązowych 114 monet schowanych w ceramicznym naczyniu, który ukryty był w rogu jednego z domów nieznanej wcześniej osady z okresu Drugiej Świątyni.

Odkryte monety zostały wybite przez żydowskich powstańców, którzy w 66 roku zbuntowali się przeciw Rzymianom i przez kilka lat emitowali własny pieniądz. Znaleziska takie są cennym archeologicznym świadectwem wojny żydowskiej, jednak znaleziony właśnie skarb zaskakuje swoją wielkością.

Na monetach z jednej strony znajduje się symbol kielicha otoczony hebrajskim napisem „Na odkupienie Syjonu”, a z drugiej motyw gałęzi palmowych (lulaw) między dwoma owocami cytrusowymi (etrog) oraz napis „Czwarty rok”.

Nie ulega zatem wątpliwości, że są to żydowskie monety wybite w czwartym roku powstania, czyli w 69/70 n.e. Powstańcze władze emitowały pieniądze z podobnymi motywami i napisami, datując je od momentu odbicia Jerozolimy z rąk rzymskich (66 r.). Napisy informują o pierwszym, drugim, trzecim lub właśnie czwartym roku „wolności Syjonu”.

Pieniądze z roku „piątego” są wielką rzadkością. W sierpniu 70 roku, po pięciomiesięcznym oblężeniu, Jerozolima została zdobyta przez wojska rzymskie i zniszczona wraz ze świątynią.

Archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) uważają, że skarb 114 monet powstańczych ukryto co najwyżej na kilka miesięcy przed upadkiem Jerozolimy. W ich ocenie odkryta osada była jedną z wielu miejscowości zniszczonych wówczas przez działania wojenne na terenie Judei.

Wydarzenia w Judei z lat 66-70 n.e. zostały, według ewangelii, proroczo przewidziane przez Jezusa Chrystusa (Łuk. 21:20-22). Ze szczegółami opisał je historyk żydowski Józef Flawiusz w swoim dziele Wojna żydowska. Wspomina o nich również Euzebiusz z Cezarei, który opisuje ucieczkę chrześcijan z Judei (Historia Kościelna, III, 5).

Czytaj też o innych odkryciach związanych z powstaniem żydowskim.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.