Duży kompleks kultu pogańskiego odkryty w Szefeli

cult-complex-facemaskNa stanowisku Tel Burna, na pograniczu Judy, izraelscy archeolodzy odsłonili fundamenty masywnej budowli, którą uważają za pozostałości kompleksu kultowego sprzed 3 300 lat. Według odkrywców znaleziska sugerują, że mogło się tam znajdować centrum kultu Baala, kananejskiego boga pogody i urodzaju.

Tel Burna znajduje się w Szefeli, pagórkowatej krainie oddzielającej góry Judy od niziny filistyńskiej. Leży około 8 km na północ od Lachisz. Najczęściej stanowisko to utożsamiane jest z Libną, królewskim miastem filistyńskim zdobytym przez Jozuego podczas podboju Kanaanu i oddanym kapłanom na miasto ucieczki (Joz. 10:29-30, 21:13).

Wśród przedmiotów znalezionych w ruinach budowli największe zainteresowanie archeologów wzbudziły dwie częściowo uszkodzone maski, obie z nosami, które zapewne zgodnie z ówczesną praktyką zakładano w trakcie pogańskich ceremonii lub procesji. Uczeni sądzą, że mógł to być element świąt ku czci Baala lub jakiegoś innego kananejskiego bóstwa.

libnaKolejne ciekawe znalezisko to trzy połączone ze sobą kubki, prawdopodobnie importowane z Cypru. Nie wiadomo do czego mogły służyć, ale podobne przedmioty znajdowano wcześniej w innych miejscach starożytnego kultu.

Oprócz tego archeolodzy znaleźli w Tel Burna fragmenty ceramicznych figurek ludzi i zwierząt, cylindryczną pieczęć, skarabeusza z egipskimi hieroglifami oraz liczne naczynia, w tym dobrze zachowane pitosy, czyli wielkie dzbany wielkości niemal człowieka.

Izraelski archeolog Itzhaq Shai (Icchak Szaj) z Uniwersytetu w Ariel uważa, że znalezione naczynia mogły być używane podczas rytualnych uczt, a w masywnych pitosach przechowywano albo dobra składane jako dary lub dziesięciny, albo żywność, z której korzystano podczas świąt.

Na religijny charakter odsłoniętego miejsca wskazują również wspomniane kultowe maski oraz liczne znalezione w obrębie budowli szczątki zwierząt. Część kości zwierzęcych nosi ślady nadpalenia, co sugeruje możliwość składania z nich ofiar.

Według uczonego, który zaprezentował znaleziska na niedawnej konferencji archeologicznej w Stambule, w odkrytym kompleksie mogło znajdować się miejsce kultu boga Baala, znanego zarówno z Biblii hebrajskiej, jak i kananejskich tekstów znalezionych w Ugarit (Ras Szamra w Syrii).

Baal był bóstwem deszczu i urodzaju, bardzo popularnym wśród rolniczych mieszkańców Kanaanu i ich sąsiadów przed podbojem kraju przez Izraelitów. W późniejszych okresach Izraelici czasami ulegali wpływowi kultu Baala, który wiązał się z wyuzdanymi ucztami i bałwochwalczymi rytuałami.

Badacze nie wykluczają również możliwości, że w Tel Burna czczono żeńskie bóstwo, na przykład Anat, kananejską boginię płodności i wojny.

Tel Burna znane jest również jako Tall Bornat lub Tel Burena. Leży w Szefeli, na pograniczu Judy i Filistei, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Lachisz a Khirbet Qeiyafa (Szaaraim).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.