Inskrypcja legionistów rzymskich odkryta w Jerozolimie

rinaWykopaliska ratownicze prowadzone ostatnio na północ od słynnej Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie przyniosły zaskakujące i niezwykle cenne znalezisko z czasów rzymskich.

Archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) odkryli tam fragment kamiennej steli z wygrawerowanym oficjalnym łacińskim tekstem, który poświęcono rzymskiemu cesarzowi Hadrianowi.

Uczeni uważają, że ten datowany na rok 129/130 rok n.e. zabytek to najważniejsza łacińska inskrypcja odnaleziona kiedykolwiek w Jerozolimie. Została ona dedykowana cesarzowi Hadrianowi przez osławiony Legion X „Fretensis” w przededniu drugiego powstania żydowskiego.

Łacińska inskrypcja wyryta w wapieniu liczy sześć linii. Uczeni z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przetłumaczyli tekst następująco:

„Imperatorowi Cezarowi Trajanowi Hadrianowi Augustowi, synowi boskiego Trajana Partyjskiego, wnukowi boskiego Nerwy, najwyższemu kapłanowi, obdarzonemu władzą trybuna po raz czternasty, konsulowi po raz trzeci, ojcu ojczyzny [poświęcono] przez Dziesiąty Legion Fretensis Antoniniana”.

Nowe odkrycie to kolejny dowód na obecność Legionu X „Fretensis” w stolicy Judei w niespokojnym okresie po upadku pierwszego powstania żydowskiego (70 n.e.), a przed wybuchem drugiej rewolty, czyli powstania Bar-Kochby (132-135 n.e).

„Dziesiątka” pojawiła się po raz pierwszy w Judei już podczas spisu ludności za Kwiryniusza (por. Łukasza 2:1, 2). Podobno częścią wojsk dowodził wtedy Poncjusz Piłat, późniejszy namiestnik Judei, który skazał na śmierć Jezusa.

Legion X  „Fretensis” brał też udział w pierwszej wojnie żydowskiej (66-70 n.e.), w tym w pięciomiesięcznym oblężeniu Jerozolimy (por. Łukasza 21:20-24). Atakował on miasto od strony Góry Oliwnej (gdzie wycięto wszystkie drzewa i użyto ich do budowania machin oblężniczych). Po upadku miasta zasłynął z oblegania twierdzy Masada, ostatniego punktu oporu powstańców. Masada upadła dopiero w roku 73.

Po stłumieniu rebelii Legion X stanowił garnizon strzegący Jerozolimy. W roku 2010 archeolodzy znaleźli na terenie Starego Miasta pozostałości zabudowań obozowych z II wieku i znaleziska ze znakami tego legionu.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wybuchło drugie powstanie żydowskie, nazwane od imienia przywódcy Szymona Bar-Kochby. Niektórzy uczeni uważają, że iskrą, która wznieciła rewoltę była decyzja cesarza Hadriana o przemianowaniu około 130 roku Jerozolimy na Aelia Capitolina i poświęceniu jej Jowiszowi Kapitolińskiemu. Po klęsce powstańców (135 n.e.) rzeczywiście Hadrian ustanowił na ruinach Jerozolimy nowe rzymskie miasto, a Żydów wygnał z Judei. Porządku w regionie dalej pilnował Legion „Fretensis”.

Odkryta inskrypcja może pochodzić dokładnie z czasu, w którym cesarz zainicjował swoje plany wobec Jerozolimy. Najprawdopodobniej powstała ona w związku z wizytą Hadriana w stolicy Judei.

Hadrian panował nad imperium rzymskim w latach 117-138 n.e. Szczególną uwagę poświęcił umacnianiu granic cesarstwa. Należał do dynastii Antoninów.

Odkrycia inskrypcji dokonali Rina Avner i Roie Greenwald, archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA).

Badacze z IAA odkryli również, że znalezisko stanowi drugą część kamiennej steli, którą znalazł pod koniec XIX wieku francuski archeolog Charles Clermont-Ganneau (obecnie w muzeum franciszkanów).

  • Poniżej filmik z wiadomością o odkryciu:

Czytaj też:

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima, Rzym i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.