Kodeks Watykański nareszcie dostępny online!

7927973Od dziś każdy badacz Biblii ma dostęp do Kodeksu Watykańskiego, jednego z czterech najważniejszych rękopisów greckiego tekstu Pisma Świętego.

Właśnie podano informację, że ów bezcenny manuskrypt, do tej pory dostępny dla nielicznych uczonych, został zdigitalizowany i umieszczony w internecie na stronie Biblioteki Watykańskiej. Skany stronic kodeksu w wysokiej rozdzielczości może teraz badać każdy za darmo.

Tym samym Kodeks Watykański, grecki tekst Biblii datowany na IV wiek n.e., dołączył do trzech innych bezcennych kodeksów – Synajskiego, Aleksandryjskiego i Bezy – oraz wielu innych rękopisów biblijnych, które od pewnego czasu są już dostępne online.

Kodeks Watykański (Codex Vaticanus, symbol „B”) jest przechowywany co najmniej od XV wieku w papieskiej Bibliotece Watykańskiej w Rzymie, pod numerem katalogowym 1209. Jego wcześniejsze dzieje nie są znane. Jako miejsce powstania wskazuje się Aleksandrię, Cezareę lub nawet Rzym. Nie jest to jednak pewne.

O wiele ważniejsza jest data powstania. Ta kopia całej Biblii została zapisana pismem uncjalnym, czyli majuskułowym, więc najstarszą odmianą używaną w pismach wczesnych chrześcijan. Na podstawie kształtu liter oraz innych przesłanek paleografowie datują kodeks na IV wiek, może nawet na jego pierwszą połowę. Oznacza to, że powstał on zaledwie niespełna trzysta lat po ukończeniu spisywania tekstu biblijnego. Pod tym względem równać się z nim może tylko Kodeks Synajski.

W czasach nowożytnych rozpoczęły się badania tekstu biblijnego, które miały oczyścić go ze średniowiecznych naleciałości i nieoryginalnych wstawek czy zmian. Choć jednak już w XVI wieku Erazm z Rotterdamu i inni badacze wiedzieli o istnieniu starego kodeksu greckiego znajdującego się w Rzymie, to aż do XIX wieku żaden uczony nie został dopuszczony do jego studiowania lub wydania.

Dopiero w 1843 roku genialny biblista niemiecki Konstantin von Tischendorf, po kilku miesiącach oczekiwań, uzyskał dostęp do woluminu, ale tylko na sześć godzin. Z czasem inni uczeni również mogli zajrzeć do tekstu, nie wolno im jednak było robić żadnych notatek. Niemniej badacze ci zdołali stwierdzić, ze Kodeks Watykański jest starszy od Kodeksu Aleksandryjskiego przechowywanego w Londynie, a zawarte w nim warianty tekstu są bardzo cenne.

Sytuacja zmieniła się na korzyść po odkryciu przez Tischendorfa w 1859 roku Kodeksu Synajskiego. Pod presją uczonych papież wyraził zgodę na sfotografowanie rękopisu z Biblioteki Watykańskiej, z czasem zaczęły się ukazywać jego faksymile. Ujawnienie tekstu Watykańskiego i odkrycie Synajskiego przyczyniły się do gwałtownego rozwoju biblistyki, co znalazło odbicie w wydawanych pod koniec XIX i na początku XX wieku krytycznych wydaniach tekstu Biblii.

Niemniej faksymile Kodeksu Watykańskiego okazały się niewystarczające, zwłaszcza że uczeni wykryli nieścisłości pomiędzy różnymi ich wydaniami. Wątpliwości rozwiały dopiero kolorowe fotokopie opublikowane w niewielkim nakładzie w 1999 roku.

Teraz Biblioteka Watykańska poszła krok dalej publikując w Internecie za darmo doskonałej jakości skany wszystkich stron kodeksu z możliwością bardzo dużego powiększenia. Umożliwia to przyjrzenie się dosłownie każdej literze tego bezcennego kodeksu wczesnochrześcijańskiego.

Kodeks Watykański liczył pierwotnie 820 pergaminowych stron, zachowało się około 750 z nich. Same stronice są w bardzo dobrym stanie, nie widać śladów zbyt częstego używania. Wolumin zawiera prawie cały grecki tekst Biblii, czyli Septuagintę (grecki przekład Biblii hebrajskiej) oraz Nowy Testament. Tekst pisany jest w trzech kolumnach. Przez wielu badaczy jest uważany za najdoskonalszy – obok Synajskiego – grecki tekst Pisma Świętego.

Obecnie wszystkie najważniejsze tłumaczenia Biblii dokonuje się z wydań krytycznych, które oparte są już na najstarszych, najbliższych oryginałom kopiach Biblii, czyli kodeksach Synajskim, Watykańskim, Aleksandryjskim i Bezy. Od dziś wszystkie one dostępne są w sieci.

Tutaj strona z Kodeksem Watykańskim online:

Zobacz też poprzednie wpisy:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.