Kamienne podium z czasów apostolskich odkryte w Jerozolimie?

schodyNiezwykłą kamienną strukturę z I wieku n.e., przypominającą swym kształtem piramidę schodkową, odsłonili niedawno archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie Miasta Dawida, najstarszej części Jerozolimy.

Ta tajemnicza budowla, wykonana z ciosanych kamieni, usytuowana jest tuż obok pochodzącej również z okresu Drugiej Świątyni przestronnej ulicy, znanej badaczom od dłuższego czasu. Ulica ta, zbudowana z szerokich kamiennych płyt ułożonych w stopnie, prowadziła od sadzawki Siloam pod górę aż do Wzgórza Świątynnego.

Liczni przechodnie, którzy zmierzali ulicą w kierunku Świątyni mogli już z daleka zobaczyć schodkową budowlę. Jaki był jej cel? Archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności sądzą, że mogła spełniać rolę podium, z którego publicznie zwracano się do znajdujących się na ulicy tłumów.

Jerusalem: Temple Mount and City of David

Jerozolima: Wzgórze Świątynne (żółte), poniżej Miasto Dawida z zaznaczoną sadzawką Siloam (czerwone)

Bez wątpienia odkryte „podium”, długa kamienna stopniowana ulica oraz oczyszczony kilka lat temu biegnący wzdłuż niej kanał ściekowy mają ze sobą ścisły związek. Powstały zapewne już po ukończeniu przebudowy Drugiej Świątyni przez Heroda Wielkiego, a podczas dalszych prac prowadzonych przez jego następców. Kanał, który odprowadzał wodę deszczową z miasta, datuje się na lata trzydzieste I wieku n.e.

Doskonale zachowana w odsłoniętych miejscach droga wykonana z ogromnych płyt kamiennych zapewne służyła tłumom zmierzającym w doroczne święta na dziedzińce Świątyni oraz stanowiła ważne publiczne miejsce tętniącego życiem miasta.

Uczeni uważają nawet, że był to największy budowlany projekt przedsięwzięty w Jerozolimie w okresie Drugiej Świątyni.

Pierwsze ślady ulicy odkryli już pod koniec XIX wieku archeolodzy Frederick Bliss i Archibald Dickey w ramach wykopalisk prowadzonych przez brytyjski Fundusz Badań Palestyny (PEF). Później odsłaniano inne odcinki tej drogi, między innymi Jones w 1937 i Kathleen Kenyon w latach 1961-1967. W zeszłym roku kolejny ważny fragment oczyścili Ronny Reich z Uniwersytetu w Hajfie i Eli Shukron z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) w związku z pracami prowadzonymi w pobliżu Wzgórza Świątynnego, o których wielokrotnie informowaliśmy.

Co ciekawe, u stóp kamiennej struktury archeolodzy znaleźli dziesiątki całych naczyń zarówno ceramicznych, jak i kamiennych oraz wyrobów ze szkła.

Schodkowe „podium” jest czymś unikalnym, nie mającym odpowiednika ani w Jerozolimie, ani w innych odkryciach z tamtego okresu, co podkreślają archeolodzy Nahshon Szanton i Joe Uziel, którzy prowadzą wykopaliska w imieniu IAA. Uczeni próbują jednak wyjaśnić, jaką rolę pełniła ta enigmatyczna budowla, obok której musieli przechodzić pielgrzymi udający się do Świątyni.

„Sądzimy, że struktura ta była czymś w rodzaju monumentalnego podium, które przyciągało uwagę spacerujących główną ulicą miasta. Ciekawe, o czym mówili dwa tysiące lat temu. Czy były to ogłoszenia przekazywane w imieniu władz? Może nowinki lub plotki, albo napomnienia i uliczne kazania. Niestety tego nie wiemy” – zastanawiają się uczeni.

Swoje przypuszczenia odkrywcy popierają źródłami rabinicznymi, które wspominają w kilku miejscach o „kamieniach” służących w okresie Drugiej Świątyni do publicznych celów. Jedno z tych źródeł mówi o bloku używanym podczas licytacji stojącym przy ulicy lub na rynku. Talmud i Miszna wspominają natomiast o „Kamieniu Roszczeń” jako o miejscu w Jerozolimie, gdzie dochodzono swoich praw.

Z podanych informacji wynika, że szeroka droga z Siloam na Wzgórze Świątynne i stojące obok niej „podium” istniały w czasach apostołów i pierwszych chrześcijan, a być może nawet latach działalności Chrystusa. Głosili oni skutecznie swoje nauki również na szerokich ulicach Jerozolimy. Czy korzystali z jakichś publicznych podwyższeń, tego nie wiadomo. Imponujące kamienne budowle przestały spełniać swoją rolę – niezależnie na czym ona polegała – już trzy dekady później, gdy Jerozolima doznała zagłady w 70 roku n.e.

Zobacz również:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.