Jedyna taka pieczęć sprzed 3000 lat ze Wzgórza Świątynnego

pieczecNiezwykle rzadkiego odkrycia dokonał 10-letni chłopiec z Rosji, który wziął udział w projekcie przesiewania ziemi ze Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Odnalazł tam unikalną kamienną pieczęć datowaną przez archeologów na około X wiek p.n.e., czyli czasy Dawida lub Salomona.

Jest to pierwsze tego rodzaju znalezisko na terenie Jerozolimy. Do tej pory znane były raczej odciski pieczęci, tak zwane bulle. Podobne pieczątki odnajdowano jednak podczas wykopalisk między innymi w Bet Szemesz i Gezer, dzięki czemu można określić ich wiek.

Wykonana z brązowego piaskowca pieczęć ma okrągłe lico, na którym wyryto dwa stylizowane zwierzęta, prawdopodobnie drapieżnika i jego ofiarę. Przewiercony otwór w górnej części umożliwiał zawieszenie pieczęci i zapewne noszenie jej przez właściciela na szyi.

tcepilaev

10-letni Matwiej Cepilajew i jego odkrycie

Według archeologów, którzy nadzorują projekt przesiewania olbrzymiej ilości gruzu i ziemi wywiezionych ze Wzgórza Świątynnego w związku z budową meczetu kilkanaście lat temu (pisaliśmy o tym projekcie w zeszłym miesiącu), odnaleziona pieczęć służyła do sygnowania dokumentów lub oznaczania glinianych naczyń.

Prof. Gabriel Barkay zauważa, że odkrycie dowodzi „administracyjnej działalności, jaka miała miejsce w tamtych czasach na Wzgórzu Świątynnym”.

Według badaczy znalezisko pochodzi albo z końcowego okresu zamieszkiwania Jerozolimy przez kananejskich Jebusytów, albo już z okresu panowania Dawida lub jego syna Salomona, który na zbudował na wzgórzu świątynię ku czci Jahwe.

Warto przypomnieć, że samo Wzgórze Świątynne – znane wówczas jako góra Moria – leżało nieco na północ od zamieszkałego od wieków Miasta Dawida (czyli kananejskiego Jebus lub twierdzy Syjon), które zdobył Dawid i uczynił swoją stolicą. Pod koniec swojego panowania Dawid zakupił od pewnego Jebusyty ten rolny wówczas obszar pod budowę sanktuarium. Zamiar realizował dopiero jego syn i następca, Salomon.

Chociaż, jak zauważają nastawieni bardziej sceptycznie badacze, samo znalezisko mogło powstać gdzie indziej i przypadkowo zostać porzucone, to według izraelskich archeologów w niczym nie umniejsza odkryciu. Prof. Barkay podkreśla, że jego wyjątkowa wartość polega właśnie na tym, że pieczęć sprzed około 3000 lat pochodzi dokładnie z samego Wzgórza Świątynnego.

Więcej o projekcie i samym Wzgórzu Świątynnym przeczytacie w niedawnym wpisie (warto szczególnie zwrócić uwagę na film):

Więcej podobnych odkryć:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.