Odkryto najstarszy fragment Listu do Rzymian

Prawdopodobnie z połowy II wieku n.e. pochodzi odkryty w zeszłym tygodniu niewielki papirus zawierający fragmenty Listu do Rzymian. Byłby to zatem najstarszy fragment tego pisma apostoła Pawła i jeden z najwcześniejszych manuskryptów Nowego Testementu.

Telewizja CNN poinformowała, że odkrycia dokonano wśród przedmiotów z kolekcji należącej do Steve’a Greena, szefa amerykańskiej sieci marketów Hobby Lobby. Green zgromadził ponad 40 tysięcy zabytków i manuskryptów związanych z Biblią. W badaniach nad kolekcją wspiera go Uniwersytet Baylor w stanie Teksas.

Nieznany wcześniej rękopis zawiera fragmenty 9. i 10. rozdziałów Listu do Rzymian.  Jego wiek prawdopodobnie został określony metodą paleograficzną (na podstawie kształtu liter), która jest najdokładniejszą metodą datowania starożytnych manuskryptów.

Odkrycia dokonał dr Scott Caroll, naukowiec specjalizujący się w starożytnych i średniowiecznych rękopisach, a zarazem dyrektor kolekcji Greena.

Do tej pory odkryto około 10 rękopisów z fragmentami Nowego Testamentu datowanymi na II wiek n.e. Za najstarszy z nich uważa się fragment Ewangelii według Jana przechowywany w Bibliotece Johna Rylandsa w Manchesterze w Anglii. Pozostałe zawierają urywki min. Dziejów Apostolskich, Listu do Tytusa, Apokalipsy Jana i kilka z fragmentami Ewangelii według Mateusza.

Ogółem znanych jest około 5000 manuskryptów Nowego Testamentu, przez co jest on najlepiej poświadczonym dziełem literackim starożytności.

Poniżej program CNN z udziałem Steve’a Greena o tym i innych skarbach z jego kolekcji:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.