Najważniejsze Zwoje znad Morza Martwego już online

Od września jest już dostępnych w Internecie pięć najważnieszych manuskryptów ze słynnej kolekcji Zwojów znad Morza Martwego. Można je znaleźć na stronie: dss.collections.imj.org.il

Jest to pierwszy krok w zdigitalizowaniu i udostępnieniu wszystkich ponad 800 rękopisów z Qumran i około 30 tysięcy mniejszych kawałeczków należących do zbioru jednego z najcenniejszych znalezisk archeologicznych wszechczasów.

Na stronie dostępne są:  Wielki Zwój Izajasza (1QIsa), Zwój Wojny (1QM), Zwój Świątynny (11Q19), Komentarz do Księgi Habakuka (1QpHab) oraz Reguła Zrzeszenia (Podręcznik Dyscypliny, 1QS).

Projekt powstaje przy Muzeum Izraela w Jerozolimie pod okiem Izraelskiego Zarządu Starożytności i dzięki wsparciu koncernu internetowemu Google. Zdjęcia zostały wykonane przez Ardona Bara-Hama. Ich rozdzielczość sięga nawet 1200 megapikseli, czyli do 200 razy więcej niż zdjęcie ze standardowego aparatu cyfrowego.

Warto np. przybliżyć Zwój Świątynny, by zdać sobie sprawę jak cienka była skóra zwierzęca, której używano do zapisywania starożytnych zwojów. Ta miała zaledwie jedną dziesiątą milimetra grubości.

Wielki Zwój Izajasza (1QIsa) to najbardziej znany z manuskryptów z Qumran. Należał do pierwszego odnalezionego zbioru siedmiu zwojów. Datowany jest na 125 rok p.n.e. Po rozwinięciu ma długość 7 metrów i 34 cm. Zwój można przeglądać rozdział po rozdziale i werset po wersecie. Można również kliknąć bezpośrednio w hebrajski tekst, by otrzymać angielskie tłumaczenie, a także zostawić komentarz dla innych czytelników. Tekst rękopisu jest także dostępny dla wyszukiwarek.

Zobacz  pierwsze zwoje z Qumran online

Pisaliśmy też o umieszczeniu w sieci Kodeksu z Aleppo.

Zobacz też reklamę wideo projektu:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.