Powstaje mapa stanowisk archeologicznych w Iranie

iranZespół ekspertów w Iranie zakończył pierwszy etap w tworzeniu pełnej listy stanowisk archeologicznych w tym kraju. Spis obejmuje obszar między innymi dawnej Persji, Medii i Elamu.

Naukowcy pracujący pod kierownictwem Abbasa Moqaddama ogłosili wyniki swoich prac na uroczystej konferencji zorganizowanej w siedzibie Organizacji Dziedzictwa Kulturalnego, Rzemiosła i Turystyki w Teheranie – doniósł na poczatku marca br. portal Teheran Times.

Abbas Moqaddam poinformował, że obecnie na mapie archeologicznej Iranu znanych jest 45 tysięcy stanowisk. Liczba ta może być jednak większa, gdyż zespół nie miał dostępu do wszystkich istniejących źródeł informacji.

Zespół rozpoczął prace nad projektem w roku 2009, ale za pomysłodawcę sporządzenia pełnej listy stanowisk można uznać Ezzatollaha Negabana, ojca współczesnej archeologii irańskiej. Już w roku 1958 podjął on pierwsze działania, by taki spis powstał.

Moqaddam wyjaśnił, że jeśli będą zapewnione odpowiednie fundusze, drugi etap projektu zakończy się za jakieś 10 lat. Uwieńczeniem prac będzie zaś trzeci etap, który dokończy następne pokolenie irańskich badaczy.

Zobacz inne archeologiczne newsy dotyczące Iranu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Persja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.