Dziewięć nowych manuskryptów znad Morza Martwego

200px-Qumran_CavesZaskakującą informację podano na konferencji poświęconej historii odkryć w Qumran, która miała miejsce pod koniec zeszłego miesiąca w Lugano w Szwajcarii.

Archeolog Yonatan Adler ogłosił, że udało mu się odnaleźć dziewięć (lub może dziesięć) nowych niedużych manuskryptów biblijnych sprzed 2000 lat, które dołączają do zbioru Zwojów znad Morza Martwego.

Manuskrypty znajdowały się w filakteriach (tefilin), czyli pudełeczkach z fragmentami Pisma noszonych przez wyznawców judaizmu rabinicznego. Kilka takich nienaruszonych pudełeczek z I wieku odkrył właśnie Yonatan Adler wśród znalezisk z Qumran, które w latach 50-tych odsłonili archeolodzy.

Filakterie pochodzą z 4 i 5 groty z Qumran, które w 1952 roku badał archeolog Roland de Vaux. Znajdowały się wśród wielu innych zabytków składowanych od tamtego czasu. Nikt jednak się nie spodziewał, że mogą zachować się tam jakieś nietknięte, zamknięte filakterie z oryginalną zawartością.

Adlerowi udało się w otworzyć trzy skórzane pudełeczka i znaleźć tam dziewięć (lub dziesięć) małych zwiniętych skórzanych manuskryptów. Są one badane przez laboratorium Izraelskiego Urzędu Starożytności. Planuje się fotografowanie ich za pomocą specjalnej metody obrazowania wielospektralnego.

Co prawda zwoje nie zostały jeszcze rozwinięte, ale nie ma raczej wątpliwości, jaka jest ich treść. Zgodnie z tradycją rabiniczną, która sięga co najmniej I wieku n.e., zawieszane na czołach i ramieniu filakterie zawierały cztery fragmenty Prawa Mojżeszowego (Tory): Wyjścia 13:1-10, Wyjścia 13:11-16, Powtórzonego Prawa 6:4-9 (tzw. Szema) i Powtórzonego Prawa 11:13-21.

Prawo Mojżeszowe w obrazowy sposób nakazywało pamiętanie o przykazaniach i wprowadzanie je w czyn. Jednak w jakiś czas po powrocie z niewoli babilońskiej (prawdopodobnie w III lub II wieku p.n.e.) wśród Żydów pojawił się zwyczaj dosłownego brania słów z Powtórzonego Prawa 6:8 (aby ‚przywiązać przykazania do swej ręki i między oczy’).

Podczas swojej działalności Jezus krytykował faryzeuszy i uczonych w Piśmie za powiększanie filakterii, które służyły im do publicznego demonstrowania pobożności (Mateusza 23:5). Greckie słowo sugeruje też, że pudełeczka z fragmentami Pism traktowano jako amulety.

Zbiór zwojów znalezionych w grotach Pustyni Judzkiej nad Morzem Martwym (przede wszystkim w Qumran) to ponad 900 fragmentów rękopisów żydowskich, z czego czwartą część stanowią teksty biblijne. Wśród Zwojów znad Morza Martwego znaleziono fragmenty wszystkich ksiąg Biblii hebrajskiej (Starego Testamentu), z wyjątkiem księgi Estery.

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.