Najstarsza alfabetyczna inskrypcja odkryta w Jerozolimie!

hu130710_mazar3_thumbO sensacyjnym znalezisku z czasów Dawida i Salomona w Jerozolimie poinformował wczoraj w informacji prasowej Uniwersytet Hebrajski.

Dr Eilat Mazar, archeolog tego Uniwersytetu, podczas wykopalisk w pobliżu Wzgórza Świątynnego odkryła fragment uchwytu dzbana, na którym znajduje się wyryta inskrypcja napisana literami alfabetu protokananejskiego lub wczesnokananejskiego.

Znalezisko datowane jest na X wiek p.n.e., jest to więc najstarszy alfabetyczny tekst, jaki kiedykolwiek znaleziono w Jerozolimie. Wyprzedza o jakieś 250 lat inskrypcję z tunelu króla Ezechiasza, która dotychczas uważana była na najstarszą w tym mieście.

Znaleziony tekst nie jest zrozumiały. Czytając od lewej do prawej zawiera litery: m, q, p, h, n, prawdopodobnie l, oraz n. Uczeni nie rozpoznają w tym ciągu liter żadnego ze znanych słów zachodniosemickich. Sądzą, że mógł to być napis w języku kananejskim i określać zawartość dzbana lub imię jego właściciela.

jerusalem-inscriptionNapis został wyryty na uchwycie dużego glinianego dzbana, tak zwanego pitosa, jeszcze przed wypaleniem. Najprawdopodobniej był dłuższy i oplatał cały uchwyt. Fragment rozbitego pitosa znaleziono razem ze skorupami sześciu innych dzbanów tego typu. Użyto je do wzmocnienia gruntu pod piętrem budynku, który dr Mazar odkopała na terenie Miasta Dawida.

Budowla datowana jest na okres wczesnego żelaza IIA, czyli właśnie na X wiek p.n.e. Analiza rodzaju gliny tych fragmentów ceramiki wskazuje, że dzbany powstały na miejscu, w górzystych okolicach Jerozolimy.

Dr Eilat Mazar, archeolog izraelska w trzecim pokoleniu, wnuczka słynnego Benjamina Mazara (urodzonego w Ciechanowcu pioniera archeologii Izraela), od wielu sezonów prowadzi wykopaliska na terenie Ofelu, starożytnego rejonu w pobliżu Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, w obrębie Miasta Dawida. Jej odkrycia mają olbrzymie znaczenie w poznaniu najstarszego okresu historii stolicy Izraela. Potwierdzają, że Jerozolima w czasach Dawida i Salomona była znaczącym ośrodkiem z potężnymi budowlami i murami.

Ponieważ znaleziony napis na fragmencie dzbana nie jest hebrajski, a być może kananejski, uczeni sądzą, że mógł należeć do któregoś z licznych nieżydowskich mieszkańców Jerozolimy, jacy byli tam w czasach Dawida i Salomona (Biblia wspomina o kananejskich Hetytach i Jebusytach, którzy żyli wtedy wśród Izraelitów. Niektórzy z nich byli urzędnikami królewskimi w okresie Zjednoczonego Królestwa).

Warto przypomnieć, że nie jest to najstarsza w ogóle inskrypcja znana z Jerozolimy. W 2010 roku również Eilat Mazar odkryła fragment tabliczki datowanej na XIV wiek p.n.e. z mezopotamskim pismem klinowym.

Najnowsza inskrypcja należy do najstarszych znanych tekstów alfabetycznych w Izraelu. Pochodzi mniej więcej z tego samego czasu, co hebrajskie napisy na ostrakonie z Khirbet Qeiyafa i na kalendarzu z Gezer, choć może być od nich nieco młodsza.

Znalezisko opisano w najnowszym wydaniu Israel Exploration Journal 63/1 (2013).

Poniżej kilkuminutowy filmik omawiający najnowsze odkrycie Eilat Mazar:

.

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.