Inskrypcja perskiego króla Kserksesa, męża Estery

persepolisNa interesującą inskrypcję królewską natknęli się ostatnio włoscy archeolodzy badający ruiny Pałacu Kserksesa w Persepolis w południowym Iranie.

Zespół ekspertów, na czele którego stoi prof. Gian Pietro Basello z Uniwersytetu „L’Orientale” w Neapolu, odkopał fragmenty inskrypcji zapisanej wyrytym w kamieniu pismem klinowym.

Napis pochodzi z czasów panowania perskiego króla Kserksesa I z dynastii Achemenidów (V wiek p.n.e.) lub jego następcy. Kserkses jest najprawdopodobniej tożsamy z biblijnym Aswerusem, mężem królowej Estery. Persepolis było jedną z kilku stolic jego państwa.

persepolis_mapaWłosi pracują nad złożeniem ze sobą fragmentów tekstu, ale już wiadomo co nieco o treści tego i innych napisów z królewskiego pałacu.

Wyniki ostatnich badań tych uczonych przedstawiono na seminarium, które odbyło się w styczniu w mieście Sziraz, stolicy prowincji Fars, na terenie której leżą ruiny Persepolis.

Co okazało się najciekawsze, prof. Basello, specjalista w dziedzinie dawnych języków irańskich, twierdzi, że w odkrytych inskrypcjach królewskich znalazł kilka błędów w pisowni.

Jego współpracownik Adriano V. Rossi wyjaśnił, że choć teksty zostały napisane przez ludzi o bardzo wysokim poziomie umiejętności, to błędy mógł po prostu popełnić grawer, który wykuwał napis w kamieniu.

Rossi dodał, że każda z przebadanych w Persepolis inskrypcji kończy się modlitwą mającą związek z treścią tekstu.

medo-persjaKserkses I (Aswerus), syn i następca Dariusza I Wielkiego, panował jako imperator (szachinszach) nad 127 prowincjami „od Indii po Etiopię”, co zgodnie potwierdzają zarówno biblijna księga Estery, grecki historyk Herodot, jak i perskie napisy klinowe.

Kserkses I prowadził nieskuteczne kampanie wojenne w Grecji, ale za jego panowania perskie imperium Achemenidów przeżywało swój największy rozkwit (zob. mapka obok).

Persepolis, stolica założona przez Dariusza Wielkiego, była zamieszkana i rozbudowana również przez jego następców: Kserksesa i Artakserksesa I. W latach 30-tych XX wieku rozpoczęto tam badania wykopaliskowe. Ich efektem było odkrycie między innymi wspaniałych pałaców królewskich, a także słynnej Bramy Wszystkich Narodów zbudowanej przez Kserkssesa.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Persja i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.