Projekt udostępnienia wszystkich Zwojów z Qumran online ukończony

Ponad sześć dekad po odkryciu Zwojów znad Morza Martwego izraelskie władze oraz internetowy gigant Google ogłosili ukończenie monumentalanego projektu zdigitalizowania wszystkich 930 rękopisów z Qumran i udostępnienia ich za darmo w Internecie.

Dyrektor Izraelskiego Zarządu Starożytności (IAA) oraz przedstawiciel Google’a poinformowali o uruchomieniu w tym tygodniu nowej strony internetowej, na której docelowo zostanie umieszczonych około 5 tysięcy wysokiej rozdzielczości zdjęć całej kolekcji.

W przeglądaniu zdjęć pomaga nowoczesna i praktyczna wyszukiwarka. Dzięki niej poszukiwany fragment można wyszukać na trzy różne sposoby: według miejsca znalezienia, według języka i według rodzaju tekstu.

Proces fotografowania skrawków manuskryptów i przygotowania do digitalizacji możliwy był dzięki Fundacji Leona Levy’ego, która od początku patronowała projektowi Cyfrowej Biblioteki Zwojów znad Morza Martwego.

Zwoje ukazują się w Internecie zaledwie 11 lat po ich opublikowaniu w całości. Jak jednak zaznacza Shuka Dorfman, dyrektor IAA, bezpośredni dostęp do oryginalnych zwojów miało obecnie zaledwie pięciu konserwatorów na świecie.

Teraz uczeni na całym globie w łatwiejszy sposób będą mogli pracować nad badaniami i tłumaczeniem zbioru, korzystając z wysokiej jakości zdjęć dostępnych za darmo.

Poniżej film z informacją oraz film omawiający projekt:

To nie pierwsze zwoje znad Morza Martwego dostępne online.

Przypomnijmy, że niemal rok temu udostępniono w Internecie pięć najważniejszych rękopisów z Qumran, w tym zwój Izajasza. Znajdują się one na innej stronie internetowej, a tamten projekt jest prowadzony przez Muzeum Izraela, również przy wsparciu IAA i Google. Pisaliśmy o tym:

Przeczytaj wcześniejszy wpis o umieszczeniu najważniejszych zwojów z Qumran w sieci

Zwoje znad Morza Martwego to najcenniejszy zbiór starożytnych rękopisów, jaki przetrwał do naszych czasów. Natrafiono na nie w 1947 roku w grotach w pobliżu Qumran na Pustyni Judzkiej, niedaleko Morza Martwego. Po dziesiątkach lat badań zidentyfikowano około 930 zwojów, które zachowały się w kilku tysiącach fragmentów, od tak dużych jak cały 8-metrowy zwój Izajasza, po niewielkie kawałeczki wielkości paznokcia.

Zwoje z Qumran stanowią zbiór różnych tekstów o tematyce religijnej powstałych w obrębie judaizmu z czasów Drugiej Świątyni. Kolekcję ukryto najprawdopodobniej w czasie powstania żydowskiego przeciw Rzymianom w roku 68 n.e., ale niektóre manuskrypty są datowane na I lub II wiek p.n.e., a nawet wcześniej.

Mniej więcej jedną czwartą zbioru stanowią teksty biblijne. W Qumran znaleziono fragmenty wszystkich ksiąg hebrajskiego Starego Testamentu, za wyjątkiem Księgi Estery. Są one o tysiąc lat starsze od znanych dotychczas kopii masoreckich. Pozostałe rękopisy to żydowskie teksty apokryficzne i pseudoepigraficzne.

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Bliski Wschód, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.