Odkryto siedzibę rzymskiego VI Legionu w Galilei

legion tilePo długich poszukiwaniach udało się odnaleźć w Galilei ruiny, które według archeologów były miejscem obozowania VI Legionu, jednego z dwóch legionów rzymskich stacjonujących w Palestynie pomiędzy 120 a 300 rokiem n.e.

Izraelski archeolog Yotam Tepper od dawna podejrzewał, że stanowisko Legio w pobliżu Megiddo było siedzibą Legionu VI, zwanego Ferrata, czyli „żelaznym”. Stanowisko znajduje się na terenie dawnej arabskiej wsi Ladżdżun (al-Lajjun), której nazwa wywodzi się z łacińskiego Legio, czyli „legion”.

W poprzednim tygodniu ekspedycja, którą kierują Tepper i archeolog Matthew Adams odnalazła tam pozostałości murów, fosę otaczającą obóz, rury doprowadzające wodę, zakryty kanał ściekowy oraz monety i dachówki. Na jednym z rozbitych gontów znajdował się symbol legionu.

Yotam Tepper, który poświęcił 15 lat na poszukiwanie tego obozu rzymskich legionistów, wyjaśnia: „Z tego miejsca jakieś 3 500 zorganizowanych żołnierzy rządziło Galileą i częścią Samarii”.

megiddoObóz położony był w miejscu o strategicznym znaczeniu, w Dolinie Jizreel w Dolnej Galilei, w pobliżu starożytnej twierdzy Megiddo, u skrzyżowania ważnych dróg prowadzących przez Palestynę z Azji do Egiptu. W ciągu dziejów o kontrolę nad Megiddo stoczono wiele bitew, dlatego stało się ono symbolem decydującej walki (Armagedon).

Rzymski Legion VI Ferrata został powołany do istnienia jeszcze przez Juliusza Cezara. Stacjonował i walczył przede wszystkim we wschodnich prowincjach i rubieżach imperium. W czasie pierwszego powstania żydowskiego (66-73 r. n.e.) podlegał dowództwu Wespazjana, ale nie brał  udziału w walkach w Judei. Odegrał natomiast decydującą rolę w czasie drugiej wojny żydowskiej w Judei, czyli powstania Bar-Kochby (132-135), gdzie został ściągnięty z Arabii i użyty do skutecznego stłumienia rewolty.

Po upadku powstania Bar-Kochby na stałe osadzono „szóstkę” w miejscowości Caparcotna w Galilei, która to miejscowość szybko stała się znana jako Legio (stąd arabskie Ladżdżun). Rzymianie z tego miejsca kontrolowali całą północną Palestynę. Ostatnia wzmianka o pobycie tu Legionu VI pochodzi z 215 roku. Nie są znane jego dalsze dzieje, być może istniał jeszcze do końca III wieku.

Archeolodzy zauważają, że nie znaleziono śladów zniszczenia obozu. Wygląda na to, że został on po prostu opuszczony w zorganizowany sposób, a nastąpiło to być może pod koniec III wieku.

Co ciekawe, ten sam archeolog Yotam Tepper w 2005 roku odnalazł jakiś kilometr dalej budowlę, która według niego jest najstarszym znanym chrześcijańskim miejscem kultu. Budynek „kościoła” pochodzi z III wieku i został opuszczony w tym samym czasie co obóz.

Drugim legionem rzymskim na stałe przebywającym w Palestynie był równie sławny Legion X Fretensis. Po rewolcie Bar-Kochby „dziesiątka” stacjonowała w Jerozolimie, wtedy już znanej jako miasto Aelia Capitolina. W roku 2010 archeolodzy odnaleźli na terenie Starego Miasta w Jerozolimie pozostałości zabudowań obozowych z II wieku i znaleziska ze znakami tego legionu.

Arabska wieś Ladżdżun została wysiedlona i zniszczona w czasie wojny arabsko-izraelskiej w 1948 roku. Na jej miejscu Izraelczycy założyli kibuc i nazwali go Megiddo od znajdujących się tuż obok ruin Tel Megiddo.

Wykopaliska na stanowisku Legio prowadzone są w ramach Regionalnego Projektu Doliny Jizreel (JVRP) przy wsparciu Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA).

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Rzym i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.